уторак, 19. фебруар 2013.

Конкурс за упис у Војну гимназију за школску 2013/14.




Конкурс за пријем ученика у војне школе за школску 2013/14. отворен је 15. фебруара и трајаће до 31. марта 2013. године.

У Војну гимназију наредне школске године биће уписано 70 ученика. За упис је потребно да кандидати задовољавају опште и посебне услове конкурса и да на време поднесу пријаву у регионалним центрима Министарства одбране на територији сталног места боравка. Уз пријаву потребно је приложити неопходну документацију.

Заинтересовани ученици конкурс могу прочитати овде, а за више информација треба се обратити територијалном органу Регионалног центра Министарства одбране на територији сталног места бо­рав­ка (Београд, Нови Сад, Ниш, Крагујевац и Ваљево).


адреса Војне гимназије: Петра Чајковског број 2, Београд
телефони: 011/3603-631, 011/3603-972 и 011/3603-655

петак, 8. фебруар 2013.

На Дан безбедног интернета

Наши парламентарци су се окупили 5. фебруара 2013. г, на Дан безбедног интернета, како би пратили, путем линка, Дебату о насиљу на интернету, одржану у Експо центру "Теленора" у Београду. О насиљу су говорили стручњаци из УНИЦЕФ-а и наставници из основних и средњих школа из целе Србије. Парламентарци су се повремено укључивали са предлозима, питањима и коментарима.

Да ли сте знали да:


-          чак 71% средњошколаца прихвата странце за пријатеље на Фејсбуку!
-          56% средњошколаца активно комуницира са странцима (преко чета)!
-          42% њих оставља личне податке на Фејсбуку!
-          15% средњошколаца прихвата да се уживо упозна са странцима са интернета!
-          само 4% жртава пријављује насиље!
  


Овом приликом гледали смо филмLoser” (Губитник)о дискриминацији и насиљу у школи. Други филм који смо гледали био је ,,Тагована'', који говори о проблемима једне тинејџерке која се није на време обратила за помоћ. Суштина и општи закључак је да о проблемима треба разговарати и суочити се са њима. 
На питање по чему се дигитално насиље разликује од свакодневног насиља у друштву, одговорили су парламентарци Гимназије из Београда:
,, Дигитално насиље је другачије зато што не оставља физичке последице на жртве, али на психу да. Насиље приметимо тек када буде касно. ''
Најчешће жртве насиља су особе које се разликују (физички изглед, психички проблеми...).

Фејсбук можете користити, али уз опрез и у сврху позитивног и одговорног односа и према себи и према другима.
           
     -    60% људи шаљу своје интимне фотографије партнеру преко Фејсбука, не размишљајући о последицама у случају раскида!


 Шта можемо да урадимо против насиља уз помоћ наставника?

,, Можемо организовати трибине са предавањима о насиљу, такође поставити сандуче за жалбе и савете. Требало би активирати педагога и психолога у раду са децом. Школу треба доживљавати као институцију од које можемо тражити помоћ.''
   
На крају предавања су нас посаветовали да би требало промовисати заштиту од дигиталног насиља, сталним подсећањем, отвореним и редовним разговорима са ученицима.


Емилија Вучићевић
Сара Жижовић 

  

субота, 2. фебруар 2013.

Ново на блогу - ИЗ ШТАМПЕ

Од почетка фебруара на школском блогу можете прегледати новинске чланке о активностима у нашој школи. Материјал је сложен по хронолошком реду и обухвата чланке из протеклих неколико година.
Када кликнете из штампе отвориће се следећи прозор